Uprawa na polu zawsze wymaga dużego poświęcenia od rolników. O rośliny uprawne trzeba bowiem odpowiednio dbać, by wzrastały zdrowo i nie musiały konkurować z innymi gatunkami. Dlatego tak ważne jest zwalczanie chwastów w odpowiednim momencie, by nie doprowadzić do ich nadmiernego występowania, a w konsekwencji zagłuszenia zboża czy jego zupełnego nieurodzaju.

Skutki zachwaszczenia bardzo trudno jest usunąć, dlatego najlepiej jest zacząć od profilaktyki. Należy używać odpowiednich nawozów, aby nie dopuścić chociażby do nadmiaru składnika, który upodobały sobie szkodliwe rośliny. Można też wyrywać pojedyncze sadzonki ręcznie i uniknąć ich większego rozmnożenia.

Sposobem na walkę z chwastami mogą być metody mechaniczne. Nie tylko ręczne wyrywanie, ale także niszczenie za pomocą energii solarnej oraz specjalnych, przystosowanych do tego maszyn. Można też próbować ze środkami chemicznymi, zwanymi herbicydami.

Ich substancje czynne powodują umieranie chwastów, jednak trzeba wiedzieć, który z preparatów zastosować. Wszelkie informacje zwykle można odnaleźć na opakowaniach. Podczas stosowania środków chemicznych trzeba zachować szczególną ostrożność.

Oprysk powinno się przeprowadzać wyłącznie w odpowiedniej porze i w sprzyjających warunkach atmosferycznych (brak opadów i wiatru). W przeciwnym razie dany preparat może zostać zniesiony na sąsiednią uprawę bądź uszkodzić rośliny uprawne. Intensywny deszcz ma prawo natomiast spłukać substancję czynną, a przez to doprowadzić do nieskutecznego działania herbicydu.