Jeśli ktoś kiedykolwiek zajmował się uprawą roli bądź pielęgnacją ogrodu doskonale wie, że herbicydy to środki chemiczne, służące do zwalczania chwastów. Z niechcianymi roślinami można też walczyć mechanicznie lub stosować działania profilaktyczne, takie jak odpowiednie nawożenie ziemi czy eliminowanie cech, sprzyjających rozwojowi często pojawiających się chwastów. Terapię herbicydową stosuje się najczęściej wtedy, gdy inne metody zawiodą, ponieważ jest najbardziej radykalna. Warto jednak pamiętać, by podczas jej przeprowadzania zachowywać odpowiednie środki ostrożności.

Przede wszystkim, trzeba bardzo dokładnie czytać informacje, zawarte na opakowaniu. Wówczas uniknie sytuacji, w których preparat będzie podany w zbyt małych lub w zbyt dużych ilościach. W przypadku pierwszym prawdopodobnie nie poradzi sobie skutecznie w walce z chwastami, natomiast w przypadku drugim może spowodować zniszczenia samych roślin uprawnych. Warto zwracać uwagę na wiadomości o toksycznym działaniu niektórych środków – mogą być one bowiem toksyczne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.

Z tego powodu powinno się wiedzieć, co zrobić w nagłym przypadku, kiedy wystąpi ryzyko niewłaściwego kontaktu z toksyną. Do zatrucia organizmu może dojść na różne sposoby. Niektóre substancje przenikają przez skórę, inne przez drogi oddechowe, a jeszcze inne przez oczy. Dlatego tak ważne jest, by dokonywać oprysku tylko we właściwy sposób, a wszelkie inne procedury aplikacji przeprowadzać wyłącznie prawidłowo, zgodnie z instrukcją.

Skutki zatrucia herbicydami mogą być różne – od niegroźnych bólów głowy czy mdłości, aż do poważnego porażenia mięśni oddechowych lub utraty przytomności.