Jak wiadomo, urodzajny plon to przede wszystkim dobrze poprowadzona uprawa. By rolnik bądź ogrodnik mógł zebrać bogaty owoc swojej pracy, musi zadbać, by rośliny, na które postawił, rozwijały się prawidłowo i nic nie zagrażało ich zdrowiu.

Z tego powodu trzeba koniecznie tępić wszelkie szkodniki, nie tylko w postaci owadów, ale również konkurencyjnych roślin, mogących odbierać tym uprawnym składniki pokarmowe oraz wodę, zawarte w glebie. Doskonałe na walkę z chwastami, których nie da się wyplenić mechanicznymi metodami, okażą się właściwie dobrane herbicydy.

Herbicydy to specjalnie przygotowane preparaty na chwasty. Zawierają one substancję aktywną, na którą wrażliwość wykazuje określona grupa roślin.

Aby wiedzieć, czy chwast, właśnie nękający daną uprawę, ulegnie danemu środkowi, warto dokładnie przeczytać jego opis na opakowaniu – producenci zawsze wymieniają wszystkie gatunki roślin, pokonywane przez dany preparat i zaznaczają, w jakich uprawach nie można go stosować (na przykład ze względu na możliwość zaszkodzenia roślinom uprawnym). Aby nie uzyskać efektu odwrotnego od oczekiwanego, stosując herbicydy, trzeba się dostosować ściśle do zaleceń, zawartych na ich etykietach.

Powinno się zadbać o to, by oprysk został wykonany w odpowiednim okresie i przy użyciu właściwych narzędzi. Co więcej, należy pamiętać, by wybrać sprzyjające warunki pogodowe, by nie rozsiać na przykład danego środka niechcąco na sąsiednie pole.

Warto pamiętać, że herbicydy to czasami jedyny sposób na skuteczne pozbycie się chwastów.