Każdy kto posiada ogród wie, jak uciążliwe potrafią być chwasty. Czasem po prostu nie sposób jest ich uniknąć. Nie można ich jednak ignorować, gdyż mogą one stanowić naprawdę spore zagrożenie dla roślin uprawnych czy też ozdobnych.

Chwasty pojawiają się na grządkach między roślinami, na grządkach warzywnych lub na trawnikach. Chwasty stwarzają zagrożenie dla innych roślin, ponieważ potrafią znacznie je osłabić, utrudniać im wzrost i zabierać substancje odżywcze. Chwasty charakteryzują się także tym, że bardzo szybko się rozsiewają.

Jedynym sposobem na ochronę ogrodu przed niechcianymi roślinami jest ich regularne usuwanie. Chwasty należy usuwać jak najszybciej, najlepiej zaraz po tym, jak tylko się pojawią. Jak tego dokonać? Istnieją dwa sposoby.

Pierwszym z nich jest mechaniczne usuwanie chwastów. Metoda ta polega na ręcznym wyrywaniu chwastów z ziemi. Sposób ten jest niestety dość czasochłonny i wymaga nieco wysiłku.

Pracę mogą jednak ułatwić proste narzędzia, takie jak pazurki ogrodowe czy motyczka. Przydatne okażą się także rękawice ochronne oraz podkładka pod kolana. Trzeba też pamiętać, by usunięte chwasty wyrzucać do pojemnika, by ich fragmenty przez przypadek nie zostały na trawniku bądź rabatach kwiatowych.

Gdy chwastów jest jednak zbyt dużo, jedynym rozwiązaniem mogą wówczas okazać się środki do zwalczania tych niechcianych roślin, czyli herbicydy. Warto jednak pamiętać, że podczas ich stosowania należy dokładnie czytać wytyczne producenta, gdyż niewłaściwe stosowanie środków tego typu może zaszkodzić roślinom ogrodowym.