Aby cieszyć się pięknym, zielonym trawnikiem warto dbać o jego nawożenie. Osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w prowadzeniu ogrodu mogą mieć jednak problem z zastosowaniem świeżego obornika. W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem okaże się nawóz granulowany.

Jest on bardzo prosty w użyciu i w przeciwieństwie do świeżego obornika nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy. Obornik granulowany występuje w postaci koncentratu. Jest wytwarzany i przefermentowywany bezpośrednio z obornika naturalnego.

Granulki są wolne od wszelkich substancji chemicznych, takich jak konserwanty czy klej. Obornik tego typu ma postać suchych, twardych granulek o cylindrycznym kształcie. Charakteryzuje się tym, że pod wpływem wilgoci pobranej z podłoża natychmiast pęcznieje, a następnie rozkłada się, uwalniając do gleby cenne składniki odżywcze.

Nawóz w postaci granulek jest przede wszystkim wygodny w użyciu, jednak posiada też wiele innych zalet. Warto wspomnieć, że nie wydziela on nieprzyjemnego zapachu. Ponadto, jest też wolny od jaj i larw owadów.

Podczas jego stosowania, ma się także pewność, że nie zasieje się przypadkiem niechcianych chwastów, gdyż granulki są pozbawione ich nasion. Obornik granulowany odznacza się także neutralnym pH. Po jego zastosowaniu można także od razu sadzić wszelkie rośliny.

Warto też wspomnieć, że nawóz w granulkach posiada długi okres przydatności oraz jest bardzo łatwy w przechowywaniu. Wśród jego zalet należy wymienić również to, iż może on być wysiewany metodą ręczną lub mechaniczną.