Niezapominajka to jednoroczna roślina jara, zaliczana do rodziny ogórecznikowatych. Najczęściej pojawia się na glebach lekkich, piaszczystych, przewiewnych, odznaczających się umiarkowaną wilgotnością oraz lekko kwaśnym odczynem pH. Niezapominajkę można jednak spotkać również na glebach cięższych i gliniastych. Rośliny te rosną na łąkach, przydrożach, w pobliżach ścieżek, na leśnych polanach, w rzadkich zaroślach i na nieużytkach.

Niezapominajka jest zaliczana do chwastów. Pojawia się głównie w zbożach ozimych i jarych. Lubi także rosnąć wśród roślin okopowych, pastewnych oraz strączkowych. Nierzadko też zdarza się, że chwast ten zasieje się w użytkach zielonych, w koniczynie czy w przydomowym ogrodzie.

Niezapominajka szybko się rozsiewa, dlatego warto walczyć z nią już zaraz, gdy tylko się pojawi. Najlepiej więc zapobiegać rozmnażaniu się tej rośliny poprzez niszczenie jej krzaczków, nim zdążą zakwitnąć. Starsze rośliny da się natomiast usuwać ręcznie. By uniknąć zachwaszczenia trzeba także używać dobrej jakości materiału siewnego, wolnego od nasion niechcianych roślin.

Warto również dbać o odpowiedni poziom pH gleby. W trudnych przypadkach pomocne okażą się jeszcze herbicydy. Niezapominajka jest bowiem bardzo wrażliwa na większość substancji czynnych, zawartych w preparatach chemicznych do zwalczania chwastów. Trzeba jednak pamiętać, by przed zastosowaniem środków chemicznych najpierw zapoznać się z instrukcją umieszczoną na opakowaniu preparatu.

Jeśli więc niezapominajka pojawi się w trawniku, z pewnością jej pozbycie się nie będzie należało do zbyt trudnych zadań.